Szampon do walki z siwymi włosami
W pewnym momencie życia problem dotyka wszystkich: siwe włosy początkowo pojawiają się pojedynczo, potem jest ich coraz więcej, aż w końcu pokrywają całą naszą głowę. Przyczyną siwych włosów jest to, że z różnych powodów korzenie włosów nie są już w stanie zapewnić wystarczającej ilości melaniny – naturalnego pigmentu, odpowiadającego za kolor włosów. Rezultatem są siwe włosy. Czy nie byłoby wspaniale móc walczyć z siwizną za pomocą szamponu, podczas zwyczajnego procesu mycia włosów?
Dobra wiadomość jest taka, że to możliwe. Jednak szampon działa na istniejące włosy, ponieważ pigmenty zmieszane z szamponem przylegają do przestrzeni między zrogowaciałymi łuskami naskórka. Kiedy farbujesz włosy, zmiana ich koloru następuje na skutek chemicznej zmiany wewnętrznej struktury włosów. Z drugiej strony szampony, które zwalczają siwe włosy, zewnętrznie pokrywają włosy pigmentami, podobnymi do ich odcieni. Codzienna aplikacja powoduje równomierne gromadzenie się koloru lub jego utrzymanie.
Jeżeli zaakceptowałaś już swoje siwe włosy, istnieją specjalne szampony do ich pielęgnacji. Zwalczają one żółty odcień siwych włosów. Ten żółty odcień jest spowodowany pozostałymi pigmentami koloru we włosach, które w większości stały się siwe. Szampony te zawierają niebieskie lub liliowe pigmenty, które neutralizują żółty odcień i odżywiają siwe włosy.
W związku z tym, szampony zwalczające i/lub odżywiające siwe włosy mogą pomóc ukryć je lub zmniejszyć ich żółty odcień. Nie są one jednak w stanie utrzymać naturalnego koloru włosów, ponieważ dostarczają pigmentów barwiących istniejącym włosom i nie działają tam, gdzie są one wytwarzane, czyli u nasady włosa, a więc we włosach nie odkłada się własna melanina. Ale co jest potrzebne do utrzymania naturalnego koloru włosów?
Jak powstaje Twój naturalny kolor włosów?
Naturalny kolor włosów jest definiowany przez melaninę. Melanina jest pigmentem naturalnie wytwarzanym przez organizm, który – w zależności od składu pigmentów – może wahać się od żółtawego, przez brązowy, do czarnego. Indywidualny skład tych pigmentów jest uwarunkowany genetycznie, a tym samym nadaje nam kolor włosów, zanim mogą na to wpłynąć czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV lub chemiczne farby do włosów.
W mieszkach włosowych znajdują się melanocyty, które są odpowiedzialne za wbudowywanie melaniny w keratynę włosa. Jeśli proces ten zostanie zakłócony, na przykład z powodu braku melaniny, przestrzeń tę wypełniają pęcherzyki powietrza, które oko postrzega jako białe lub siwe. Z wiekiem zaburzenia te nasilają się, a w konsekwencji rośnie ilość siwych włosów.
Dlaczego nasze włosy siwieją wraz z wiekiem?
Nasz organizm jest zawsze narażony na działania, które negatywnie wpływają na metabolizm. Może to być niezrównoważona dieta, która trwale lub tymczasowo prowadzi do deficytu wszystkich ważnych składników odżywczych w organizmie. I nie tylko niedobory składników odżywczych, takich jak witaminy, substancje mineralne i białka, mogą powodować szkody. Również spożywanie niewłaściwych substancji może dodatkowo obciążać organizm. Do takich substancji należy w szczególności nikotyna, alkohol, a także leki. Podobnie, stres i choroby mogą zakłócić wrażliwą równowagę metabolizmu. Ponadto indywidualne uwarunkowania genetyczne mają decydujący wpływ na przemianę materii.
Jeśli występuje problem z metabolizmem, enzym katalaza nie może być dłużej produkowany w wystarczającej ilości. Jego zadaniem jest rozkład ubocznego produktu przemiany materii, tj. nadtlenku wodoru w komórkach. Z kolei nadtlenek wodoru atakuje enzym tyrozynazy, która odgrywa decydującą rolę w tworzeniu barwnego pigmentu melaniny. A bez melaniny, jak opisano powyżej, włosy stają się siwe. Tak więc, jeśli chcesz przerwać ten niszczycielski łańcuch procesów, najlepiej zacząć od początku i zapewnić zdrowy metabolizm w całym swoim organizmie, szczególnie w skórze głowy.
W związku z tym organizm jest w stanie pomóc sobie w naturalnym rozkładaniu nadtlenku wodoru i dostarczaniu melaniny melanocytom.
Jak wspierać metabolizm w walce z siwymi włosami?
Aby idealnie wspomóc funkcjonowanie cebulek włosowych w celu wytworzenia zdrowych i mocnych włosów w naturalnym kolorze, niezbędnym fundamentem jest zdrowy metabolizm. Odnosi się to do całego organizmu, ponieważ jeśli cały organizm nie jest zdrowy, miejscowe zastosowanie kuracji nie przyniesie żadnego sukcesu. Unikaj stresu i stosuj zrównoważoną, bogatą w błonnik i zasadową dietę. Jedz np. dużo owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, ziemniaków, ziół, ryb i mięsa.
Nawet będąc wegetarianinem, powinieneś zadbać o spożywanie wysokiej jakości białka. W tym przypadku wybieraj rośliny strączkowe, takie jak soczewica i fasola, orzechy, tofu i jajka. Upewnij się, że spożywasz zróżnicowaną i kolorową dietę, aby zawsze zapewnić sobie wystarczającą ilość witamin i minerałów.
Zapobiegnie to wpływowi stresu oksydacyjnego na Twój organizm. Jest on definiowany przez metabolizm, który nie jest już w stanie rozkładać utleniaczy (znanych również jako wolne rodniki), takich jak nadtlenek wodoru. Te wolne rodniki uszkadzają ogólną strukturę komórek i są w dużej mierze odpowiedzialne za proces starzenia się. Dlatego upewnij się, że spożywasz wystarczającą ilość antyoksydantów, aby utrzymać równowagę. Znajdziesz je w warzywach, sałatkach, ziołach, owocach i orzechach.
Jak trwale walczyć z siwymi włosami?
Ogólnie rzecz biorąc, zdrowy i dobrze funkcjonujący metabolizm jest podstawą długotrwałego utrzymania naturalnego koloru włosów. Istnieje jednak wiele czynników, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie i metabolizm, nawet jeśli tylko w niewielkim stopniu. Dlatego, aby idealnie wspierać skórę głowy i mieszki włosowe, konieczne jest doskonałe zaopatrzenie we wszystkie ważne składniki odżywcze. Tylko w ten sposób komórki są w stanie uwolnić się od szkodliwych produktów ubocznych, takich jak nadtlenek wodoru, i dostarczyć melaninę.
Ponieważ szampony zwalczające siwe włosy działają jedynie poprzez dodawanie pigmentów, nie pomagają one w produkcji melaniny w organizmie i jedynie ukrywają włosy, które już stały się siwe. Natomiast lotion do włosów Elixir Anti-Grey marki La Biosthétique jest do tego idealny: naturalne składniki dostarczają skórze głowy substancji odżywczych, których potrzebuje ona do zdrowego metabolizmu. W konsekwencji, zmniejszasz stres oksydacyjny, który sprzyja starzeniu się komórek i powoduje powstawanie siwych włosów – i utrzymujesz produkcję naturalnych pigmentów koloru w cebulkach włosów.