Enzym tyrozynaza a siwe włosy
Kiedy pojawiają się pierwsze siwe włosy, do wielu osób dociera świadomość własnego wieku. Często zaczyna się to od pojedynczych, siwych włosów na skroniach. Ich liczba stale rośnie, aż do momentu, gdy cała głowa mieni się na szaro lub biało.
Dzieje się tak z powodu braku pigmentu – melaniny we włosach. Barwnik ten określa nasz naturalny kolor włosów i jest normalnie wbudowywany we włosy przez melanocyty, znajdujące się w mieszkach włosowych. Jeśli nie ma melaniny lub jest jej za mało, zamiast niej melanocyty wbudowują małe pęcherzyki powietrza w warstwy keratynowe włosa. To właśnie te – nasze oko postrzega jako szare lub białe.
Tyrozynaza odgrywa kluczową rolę w tworzeniu melaniny z tyrozyny. Jeśli jej ilość jest niewystarczająca, produkcja melaniny zostaje zaburzona, a włosy zaczynają siwieć.
Co to jest tyrozynaza?
Tyrozynaza jest enzymem składającym się z 511 składników – aminokwasów, miedzi i katalizuje utlenianie aminokwasu- tyrozyny. Występuje u prawie wszystkich stworzeń na ziemi i jest niezbędna do syntezy melaniny, czyli jej produkcji w organizmie. U osób np. z bielactwem barwnik ten nie występuje, lub występuje w niewielkiej ilości lub w zmienionej formie. Konsekwencją braku melaniny lub jej niedostatecznej ilości, jest to, że nie tylko włosy są bardzo jasne, ale również skóra jest bardzo jasna.
Produkcja tyrozynazy w organizmie jest zwiększana przez słońce poprzez promieniowanie UVB, co z kolei zwiększa produkcję melaniny. Staje się to szczególnie widoczne poprzez opalanie skóry w wyniku ekspozycji na słońce.
Jaki udział ma tyrozynaza w powstawaniu melaniny?
Tyrozynaza inicjuje powstawanie melaniny. Przekształca ona monofenole w chinony, substancje silnie reaktywne chemicznie, które następnie same łączą się ze sobą, tworząc melaninę. W związku z tym enzym tyrozynaza odgrywa kluczową rolę dla koloru skóry, jak również dla naturalnego koloru włosów.
Tyrozynaza i nadtlenek wodoru
Podczas procesów metabolicznych zachodzących w ludzkim organizmie, wytwarzane są produkty uboczne przemiany materii, takie jak nadtlenek wodoru. Nadtlenek wodoru uszkadza komórki, a tym samym może atakować genom i powodować poważne problemy zdrowotne. Jeśli procesy metaboliczne w organizmie przebiegają prawidłowo, enzym katalaza neutralizuje nadtlenek wodoru poprzez przekształcenie go w wodę i tlen. Jednakże, jeśli metabolizm jest zaburzony, np. przez choroby, leki, niezdrową dietę lub stres, nie jest on w stanie rozkładać nadtlenku wodoru tak, jak to zwykle robi. Nazywamy to stresem oksydacyjnym.
Rozkład nadtlenku wodoru jest również niezbędny do funkcjonowania tyrozynazy. Nadtlenek wodoru atakuje tyrozynazę poprzez utlenianie aminokwasu metioniny, składnika tyrozynazy. Oznacza to, że zmieniona strukturalnie tyrozynaza nie może już przyczyniać się do produkcji melaniny. Ponadto, nadtlenek wodoru hamuje inne enzymy, które pomagają w naprawie utlenionych aminokwasów. W konsekwencji, organizm nie posiada już wystarczającej ilości tyrozynazy w jej pierwotnej postaci, co oznacza, że nie może już produkować melaniny. Widocznym skutkiem tego fatalnego łańcucha procesów są siwe włosy.
Zdrowy styl życia i ukierunkowana pielęgnacja skóry głowy
Podstawą trwałego utrzymania naturalnego koloru włosów jest prawidłowy metabolizm, który utrzymuje na niskim poziomie stres oksydacyjny, a tym samym stężenie nadtlenku wodoru w komórkach, szczególnie w skórze głowy. Aby mieć pod kontrolą te procesy w organizmie, należy prowadzić zdrowy tryb życia ze zbilansowaną dietą, ćwiczeniami fizycznymi, niskim poziomem stresu oraz brakiem nikotyny i nadmiernego spożycia alkoholu.
Należy szczególnie zadbać o dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości witamin i substancji mineralnych, jak również przeciwutleniaczy, ponieważ obniżają one poziom nadtlenku wodoru, a tym samym stresu oksydacyjnego. Konieczne jest również wystarczające zaopatrzenie organizmu we wszystkie niezbędne aminokwasy, a także w miedź, jako składniki tyrozynazy. Szczególnie pomocne jest tu spożywanie produktów pełnoziarnistych, nasion roślin strączkowych, kakao i orzechów. Zwróć uwagę na zróżnicowaną dietę, aby trwale zaopatrzyć organizm we wszystkie niezbędne składniki dla utrzymania prawidłowego metabolizmu. Ponieważ siwe włosy często wskazują na niedobory składników odżywczych. Jeśli w tym łańcuchu brakuje jakiegoś ogniwa i jeśli nie można go zrównoważyć, cały proces zostaje zakłócony.
W celu ukierunkowanego wsparcia metabolizmu skóry głowy, zalecamy również pielęgnację przeciw sieieniu – lotionem do skóry głowy Dermosthétique Anti-Age Elixir Anti-Grey. Zawarty w nim kompleks składników aktywnych doskonale wspiera pracę cebulek włosowych, jaką jest produkcja zdrowych i pięknych włosów w naturalnym kolorze. Peptyd biomimetyczny stymuluje produkcję melaniny, ekstrakt roślinny z krzewu strączyńca uskrzydlonego ma działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu skutecznie redukuje stres oksydacyjny. Minerały z leczniczego kamienia szlachetnego malachitu zaopatrują brodawkę włosa w niezbędne pierwiastki śladowe, a tym samym działają przeciwutleniająco. W ten sposób regularna pielęgnacja włosów i skóry głowy Eliksirem Anti-Grey La Biosthétique trwale utrzymuje naturalny kolor włosów.