Otwórz menuZamknij menu

Nach unten scrollen

Domowe środki do walki z siwymi włosami

Wiele osób postrzega siwe włosy jako naprawdę okropną rzecz. Siwiznę kojarzą z utraconą młodością, witalnością i po prostu starzeniem się. Jak prawie każdy problem, tak i tutaj jest cała gama domowych środków, które mają pomóc w walce z siwymi włosami.

Mają one reputację nie tylko tańszych, ale także tak samo skutecznych jak specjalne szampony, odżywki i balsamy. Czy tak jest naprawdę? Przyjrzeliśmy się bliżej zastosowaniu i skuteczności najpopularniejszych domowych środków – octu jabłkowego, oleju kokosowego, sody oczyszczonej i soku z cebuli.

Ocet jabłkowy do zwalczania siwych włosów

Ocet jabłkowy ma zwiększać połysk, miękkość i rozczesywanie włosów poprzez uszczelnienie, a tym samym wygładzenie naskórka. Składniki zawierają ważne witaminy, substancje mineralne oraz pierwiastki śladowe żelazo, cynk i magnez. Dodatkowo kwas octowy dezynfekuje skórę głowy i otwiera zablokowane pory.

Jak stosuje się ocet jabłkowy?

Ogólnie rzecz biorąc, ocet jabłkowy jest zdrowy i smakuje świeżo i pysznie w sałatce. Umożliwia to pozyskiwanie witamin i substancji mineralnych poprzez zdrową i zróżnicowaną dietę, dzięki czemu mogą wspierać organizm od wewnątrz. Ale przede wszystkim ocet jabłkowy powinien pomóc w walce z siwymi włosami poprzez zastosowanie zewnętrzne. Ocet jabłkowy rozcieńczyć zimną wodą (4 łyżki stołowe na 1L wody) i spłukać nim włosy po umyciu szamponem. W ten sposób składniki odżywcze zawarte w occie wspierają skórę głowy oraz zwalczają bakterie, wirusy i grzyby.

Olej kokosowy do walki z siwymi włosami

Olejowi kokosowemu przypisuje się również właściwości odkażające. Ma stymulować wzrost włosów, wzmacniać pigmentację, a tym samym wspierać naturalny kolor włosów. Wymieszaj olej kokosowy z olejkiem eterycznym z szałwii w proporcji 3:2 i krótko podgrzej w kąpieli wodnej, aby dokładnie wymieszać. Gdy mikstura ostygnie, wmasuj ją w skórę głowy i pozostaw na noc (na przykład pod czepkiem, aby uchronić poduszkę przed zabrudzeniem).

Mieszanka liści curry i oleju kokosowego ma również wspierać naturalny kolor włosów przy regularnym stosowaniu (3x w tygodniu). Zagotuj w garnku filiżankę oleju kokosowego z garścią liści curry przez 6-8 minut, aż liście staną się czarne. Po schłodzeniu olejek można również wmasować we włosy i pozostawić na noc. Składniki odżywcze zawarte w oleju kokosowym, a przede wszystkim wysoka zawartość witaminy B w liściach curry mają wzmacniać melanocyty, a tym samym utrzymywać naturalny kolor włosów.

W obu przypadkach następnego ranka możesz umyć włosy delikatnym szamponem.

Soda oczyszczona do zwalczania siwych włosów

Soda oczyszczona jest również znana i stosowana jako pomoc w zwalczaniu siwych włosów. Wymieszaj 2 – 3 łyżeczki sody oczyszczonej – lub alternatywnie proszku do pieczenia – w szklance wody, a następnie wmasuj w skórę głowy. Możesz go również użyć tej mieszaniny jako dodatek do szamponu wtedy będzie szczególnie pomocny w walce z przetłuszczającymi się włosami. Należy jednak pamiętać, że soda oczyszczona może wysuszać włosy i skórę głowy. Dlatego po spłukaniu należy użyć olejku do włosów lub płukanki z octem jabłkowym, aby przywrócić włosom blask i zapobiec swędzeniu skóry głowy. Chociaż soda oczyszczona pomaga jedynie pośrednio w przypadku siwych włosów – uwalnia pory skóry głowy z nadmiaru sebum, tym samym zapewniając jej świeżość, wnikanie innych substancji aktywnych stosowanych w dalszej pielęgnacji.

Sok z cebuli do walki z siwymi włosami

Sok z cebuli od wieków jest używany do zwalczania siwych włosów. Ma stymulować produkcję katalazy enzymatycznej. Zadaniem katalazy jest rozbicie metabolitu nadtlenku wodoru w naszych komórkach na wodę i tlen, a tym samym jego zneutralizowanie. Nadtlenek wodoru rozpuszcza enzym tyrozynazę, który jest w dużej mierze odpowiedzialny za powstawanie melaniny. Tak więc, jeśli organizmowi brakuje katalaz, nadtlenek wodoru nie jest już wystarczająco rozkładany, a to powoduje siwienie. Stymulując produkcję katalazy, sok cebulowy ma więc działanie pośrednie. Dodatkowo ma działanie antybakteryjne, oczyszcza skórę głowy i pobudza krążenie.

Jak stosuje się sok z cebuli?

Aplikacja soku z cebuli jest bardzo łatwa: albo rozetnij cebulę i potrzyj skórę głowy pokrojoną częścią, albo wyciśnij sok z cebuli i wmasuj go  w skórę głowy kilka razy dziennie.

Wniosek: czy istnieją pomocne domowe środki na walkę z siwymi włosami?

Tak, istnieją pomocne domowe środki, które wykorzystują różne metody, aby pomóc w walce z siwieniem włosów. Dzięki temu ocet jabłkowy, olej kokosowy, soda oczyszczona i sok z cebuli zdecydowanie pozytywnie wpływają na odżywienie skóry głowy, a także nadają się do stosowania jako szampon. Należy jednak pamiętać, że szczególnie ocet jabłkowy i soda oczyszczona, pozostawione na skórze głowy zbyt długo lub nieodpowiednio rozcieńczone, mogą również prowadzić do wysuszenia i swędzenia skóry głowy, a tym samym zaburzyć metabolizm skóry.

Ich aplikacja również wymaga pewnego wysiłku: preparaty muszą być przygotowane i zmieszane lub nakładane kilka razy dziennie, a nawet pozostawione na noc. A zapach cebuli, octu itp. we włosach to niepożądany efekt uboczny.

Elixir Anti-Grey od La Biosthétique Paris to rozsądna i naturalna alternatywa dla wspomnianych wcześniej domowych środków. Łatwo się aplikuje i dozuje, dostarcza skórze głowy wszystkich niezbędnych składników odżywczych, utrzymuje ją zdrową, a tym samym idealnie zapobiega siwieniu dlugofalowo.