Dieta jako przyczyna siwienia włosów.
Prawdziwe piękno pochodzi z wewnątrz, a przynajmniej tak mówi przysłowie. A zdrowa dieta ma niewątpliwie pozytywny wpływ na nasz wygląd: mamy mniej problemów z wagą, zdrowszą skórę i jesteśmy sprawniejsi. Krótko mówiąc: jeśli zwracamy uwagę na nasze zdrowie, czujemy się lepiej we własnej skórze i promieniejemy.
Nasze włosy również zyskują dzięki zrównoważonej diecie z dużą ilością składników mineralnych i witamin. Ponieważ optymalne zaopatrzenie cebulek włosowych we wszystkie niezbędne składniki odżywcze umożliwia normalny, niezakłócony wzrost włosów. W związku z tym dieta ma bezpośredni wpływ na kondycję naszych włosów i ich naturalny kolor.
Wzrost włosów: jak powstają włosy?
Zrozumienie, dlaczego z biegiem czasu ludzie coraz częściej zmagają się z siwymi włosami, wymaga zdobycia wiedzy na temat procesu wzrostu włosa. Dzięki temu jesteśmy w stanie zrozumieć, jak powstaje naturalny kolor włosów i dlaczego z wiekiem, stresem lub poprzez niewłaściwą dietą stają się one siwe lub białe.
Skóra głowy posiada cebulki włosowe/brodawkę włosową, w której tworzą się włosy. Włosy składają się głównie z keratyny (białka nierozpuszczalnego w wodzie), czyli z tego samego materiału, z którego zbudowane są np. paznokcie. Brodawka włosa tworzy z keratyny substancję rogową, która jest stopniowo wypychana z cebulki (korzenia). W tym samym miejscu, w macierzy, melanocyty dostarczają melaninę do włosa. Melanina jest pigmentem, który w zależności od swojego składu, uwarunkowanego genetycznie-określa naturalny kolor włosów.
Jedną z możliwych konsekwencji zakłócenia wzrostu włosów np. na skutek braku dostępności niektórych składników odżywczych do produkcji melaniny, jest siwienie włosów. Jeśli melanocyty nie są w stanie odłożyć melaniny we włóknach keratynowych, przestrzenie te wypełniają się mikroskopijnymi pęcherzykami powietrza, które nasze oko postrzega jako szare i/lub białe.
A zatem fakt, że z wiekiem siwiejemy, wynika z tego, że procesy zachodzące w naszym organizmie nie funkcjonują optymalnie. Dzieje się tak dlatego, że z wiekiem zwalnia nasz metabolizm, komórki nie działają już tak wydajnie jak w młodości. Negatywne skutki ma również stres w pracy i w życiu osobistym.
Wszystko to hamuje produkcję melaniny w cebulkach włosów. Ponadto, jeśli nie dostarczamy organizmowi niezbędnych składników odżywczych dla prawidłowego metabolizmu, przyspieszamy wszystkie negatywne skutki, co z kolei bezpośrednio jest widoczne w postaci siwych włosów.
Jak nasza dieta wpływa na kolor włosów?
Wiele różnych procesów zachodzących w naszym metabolizmie wpływa na nasz naturalny kolor włosów. Na przykład, enzym tyrozynaza jest zaangażowany w produkcję barwnika melaniny. Jeśli organizm nie jest w równowadze, produkty uboczne przemiany materii, takie jak nadtlenek wodoru, nie mogą być prawidłowo rozkładane. Hamują one produkcję tyrozynazy w organizmie, a tym samym melaniny.
W zdrowym organizmie enzym katalaza jest odpowiedzialny za rozkład nadtlenku wodoru. Jeśli nie jest on już w stanie go rozkładać, organizm jest narażony na stres oksydacyjny. Zwiększa to również ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Wpływa to na każdą komórkę ciała, a tym samym na wszystkie procesy związane ze wzrostem włosów.
Aby uniknąć powstawania siwych włosów, niezbędna jest zrównoważona dieta. Należy dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników mineralnych i witamin, a także tłuszczów, węglowodanów i białek.
Aby zwalczyć stres oksydacyjny, zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w antyoksydanty. Staraj się więc stosować dietę bogatą w witaminę C i E, karotenoidy, flawonoidy i inne wtórne substancje roślinne, a także pierwiastki śladowe: cynk i selen. Twoja dieta powinna opierać się na dużej ilości owoców i warzyw, produktach pełnoziarnistych, olejach roślinnych, orzechach, rybach, mięsie, mleku i produktach mlecznych, a także jajach.
Ponadto ważne jest, aby dieta była zróżnicowana i zrównoważona. Ponieważ, aby zachować zdrowie, a tym samym utrzymać zdrowe cebulki włosów, należy zapewnić zrównoważone zaopatrzenie we wszystkie składniki odżywcze.
Łącz różne kolorowe produkty spożywcze. To sprawi, że zdrowa dieta będzie przyjemna, a także pomoże zachować naturalny kolor włosów. Ponadto, pij dużo wody lub niesłodzonej herbaty. Najlepiej, jeśli zrezygnujesz z nikotyny i ograniczysz spożycie alkoholu. A jeśli już zdecydujesz się na kieliszek, wybierz czerwone wino, ponieważ jest ono bogate w przeciwutleniające drugorzędne substancje roślinne.
Jak Elixir Anti-Grey zwalcza siwe włosy?
Urozmaicona dieta, sport i unikanie stresu są podstawą zdrowego organizmu, w którym wszystkie procesy, a więc i wzrost włosów, funkcjonują jak należy. Aby idealnie wspierać cebulki włosów i trwale zapobiegać siwym włosom, zaleca się stosowanie lotionu do skóry głowy Elixir Anti Grey. Dostarcza on włosom wszystkich ważnych składników odżywczych i utrzymuje w ten sposób zdrowy metabolizm komórek: warunek konieczny dla zdrowych i pięknych włosów, które lśnią swoim naturalnym kolorem.